Psihoterapija
Skozi življenje se srečujemo s številnimi stresnimi dogodki, stiskami, težavami, ki imajo različne vzroke in vplivajo na kakovost našega življenja, pri tem nam je lahko v pomoč psihoterapija. Psihoterapija nam pomaga razumeti osebne težave, omogoča uvid, razumevanje in predelavo določenih vzorcev, dogodkov in osebnih težav, omogoča večjo fleksibilnost, integracijo osebnosti in pozitivne spremembe. Skozi psihoterapijo se lahko bolje spoznamo, odkrijemo svoje vire moči, razrešimo težave in osebnostno rastemo, kar pripomore k opolnomočenju in večjemu zadovoljstvu v življenju.
Integrativna psihoterapija
Stremi k integraciji osebnosti in temelji na celostnem pristopu k posamezniku. Integrira posameznikove kognitivne, čustvene, vedenjske, telesne, duhovne in socialne dimenzije. Upošteva doživljanje in potrebe posameznika. Združuje elemente različnih terapevtskih smeri (kognitivno vedenjske terapije, transakcijske analize, Gestalt…) Pri uporabi različnih metod upošteva posameznikovo individualnost, pri čemer je temeljnega pomena varen in zaupen terapevtski odnos. Glavna načela integrativne psihoterapije so spoštovanje in celostni pristop k vsakemu posamezniku, zavezanost pozitivni spremembi, razumevanje pomembnosti človeških relacijskih potreb in spodbujanje notranjega in zunanjega kontakta.
Individualna psihoterapija poteka običajno enkrat tedensko in traja 1 uro. Lahko je kratkotrajna, pomoč pri težavah tukaj in zdaj, pomoč pri reševanju določenega problema, lahko pa je dolgotrajna, kadar gre za globlje spremembe v življenju, lahko traja več let.
Pri psihoterapiji je lahko v pomoč terapija s kreativnim izražanjem, pri čemer likovno predznanje ni potrebno. Prilagojena je vsem starostnim skupinam. Izkazala se je za učinkovito pri različnih težavah, tudi pri predelavi travme, za lažji in hitrejši uvid ali zmanjšanje teže problemov. Nepogrešljiva je za izražanje stvari, ki jih je težko izraziti z besedami.
Miti in resnice o psihoterapiji:
Mit: “Terapija je za šibke ljudi.”
Resnica: terapija vključuje soočanje z neprijetnimi čustvi insprejemanje odgovornosti za lastno življenje, poraja moč za spremembo.
Mit: “Sami moramo poskrbeti za svoje (psihične) težave.”
Resnica: normalno je, da za težave poiščemo pomoč strokovnjaka psihoterapevta, saj je za to usposobljen. Za telesne težave poiščemo pomoč zdravnikov, psihičnih težav pa se držijo odvečni predsodki, ki povzročajo nepotrebno trpljenje.
Mit: “Terapija je brskanje po minulih stvareh, ostajanje v preteklosti.”
Resnica je ravno obratna: sami se pogosto vrtimo v preteklosti, psihoterapija nam pomaga stvari razumeti, narediti zaključke, spremeniti in kreniti naprej.
Mit: “Terapija je isto kot pogovor s prijateljem.”
Resnica: prijatelji so nam v podporo, psihoterapija pa je pomoč strokovnjaka, usposobljenega, da vam pomaga pri uvidu in spremembi. V terapiji ste vi na prvem mestu.
Mit: “Terapija je vedno dolgotrajna.”
Resnica: trajanje psihoterapije je odvisno od posameznika in njegovih ciljev, potreb in specifičnih težav, lahko je kratkotrajna ali dolgotrajna.